Newsletter

ON-LINE KALKULÁTOR
TAMPONOVÉHO TISKU
Kalkulátor
Spočítejte si rychle
a jednoduše cenu
potisku

Kontakt

Telefon: 00420 777 143 394
Email: lanci.miroslav@gmail.com

 

KONTAKTNÍ ADRESA

Šilheřovická 889/1a
Ostrava-Petřkovice
725 29

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Adresa: Šilheřovická 889/1a
725 29, Ostrava-Petřkovice
IČ: 03756572
DIČ: CZ03756572

 

 

Je to nejběžnější způsob potisku na menší předměty, např. psací potřeby, zapalovače, plastové předměty, textilní a kožené výrobky, visačky, stojánky, metry, kalkulačky, hodiny, teploměry, nože, skleněné i keramické nádobí atd. Potiskovat lze téměř všechny druhy materiálu s výjimkou silikonů a omezením u gumových nebo vysoce leštěných předmětů. K zajištění trvanlivosti potisku je některé materiály je nutno potiskovat speciální barvou.

Princip tisku připomíná razítko. Tamponovým tiskem lze již od nízkých nákladů přímo potisknout jakýkoliv předmět, který je dutý vypouklý, válcovitý či rovný a nebo v nijaké formy struktury. Do rovné destičky (klišé) je do prohlubní ve tvaru potisku stěrkou zatřena barva. Na ni pak zatlačí pružný tampon. Barva z klišé se přenese na tampon, který je pod tlakem přitisknut na předmět a barva se na předmět obtiskne. Velikost potisku rovné plochy je možná do cca 100 x 70 mm, nejdelší rozměr tisku je do cca 220 mm při šířce do cca 40 mm. Při oblých plochách je velikost tisku omezena zkreslením tisku v okrajových částech, proto např. u propisky je maximální výška 8 mm.

Historie tamponového tisku

Kdo vynalezl tamponovou tiskovou techniku zůstane navždy tajemstvím. Kořeny této techniky leží v hodinářském a keramickém průmyslu. Ve Švýcarsku malovali výrobci hodin ciferníky pracně štětcem, což bylo velmi náročné jak na zručnost, tak na čas. V 18. století se začal používat želatinový tampon vytvořený z kostní moučky, který se tvaroval v odlévací formě. Tisková plocha se nahřála plamenem, napudrovala a bylo možno tak provést asi 20 vynikajících přenosů barvy. Složení pudru i barev bylo přísně střeženým firemním tajemstvím.

Princip tamponového tisku

Zde je tiskovou formou tzv. klišé, v jehož povrchu je do hloubky vyleptán motiv, který se má tisknout. Klišé se zde nejprve těrkou přeplaví barvu a poté se stáhne nožem. V prohlubních zůstane barvový film. U normálního tisku z hloubky by se nyní barva přímo přenesla na potiskovaný materiál u tamponového tisku se přenos děje tamponem. Tato tisková technika je umožněna skutečností , že barva, jejíž ředidlo se na povrchu odpaří, zůstává na povrchu lepivější. Toto se střídavě využívá k přenosu barvy.

Tamponovým tiskem lze potisknout nepravidelné tvary reklamních předmětů s extrémně konvexními nebo konkávními plochami. Potiskované plochy mohou ležet hlouběji a je možné tisknout až po okraj nebo do prohlubní. Tiskovými stroji lze potiskovat válcové lahve z umělé hmoty až do úhlu potisku asi 70 stupňů.

Příklady použití: armatury, autopříslušenství, osvětlovací tělesa, počítačové prvky, elektrotechnické a elektronické součástky, fotografické přístroje, sklo, domácí potřeby, keramika, lékařské a měřící přístroje, optické přístroje, hračky, sportovní potřeby, části hodin, obaly, zbraně, nástroje.